Hava Durumu Tahminleri Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, çoğunlukla meteoroloji istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar süratı ve semtü, gönen tenasüpı, hava tabncı, evetğış nicelikı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek kucakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğunlukla manuel veya kendiliğinden yöntemlerle mimarilır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğunlukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine için suhunet, gönen ve rüzgar süratı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belirli aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha şiddetledır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve ülke bileğaksiyonikliği çalışmaları üzere biraşkın alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, saf kıran uyarıları ve sair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı olur.

Hava bilgisi, hava ve ülke olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere mevzularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biraşkın ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları veya çaşama bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve sair kaynaklara ulaşım katkısızlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve sair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel yapılışu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine eylemek, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını uydurmak ve ülke bileğaksiyonikliği ile müteallik araştırmaları teşvik eylemek üzere görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın